2010 m. spalio 12 d., antradienis

VALGYMO SUTRIKIMAI




Tiesiogiai išvertus „anorexia“ – apetito nebuvimas. Tai neteisingas ligos apibūdinimas, nes dažnai sutrinka ne apetitas, o mityba. Žodis „nervosa“ rodo, kad sutrikimo priežastis yra susijusi su centrine nervų sistema.
Sergant anoreksija mažėja svoris (dėl pernelyg stropaus dietų laikymosi). Daugeliu atveju taip atsitinka dėl merginų ar moterų, o kartais ir vaikinų bei vyrų noro sulieknėti, baimės nutukti. Anoreksikai, nepaisant jų svorio, mano esantys nutukę. Dažnai jie nesupranta, kad jau pakankamai sumažino svorį, ir vis tiek mano, jog dar yra nutukę. Anoreksikai siekia tobulybės ir kelia savo kūnui labai didelius reikalavimus. Jie džiaugiasi …

GYDYMAS

Pirmas žingsnis yra susitarimas su pacientu dėl gydymo programos – svarbu įtikinti pacientą gydytis. Lengvesniais atvejais, kai pats ligonis nori gydytis, padeda ir bendradarbiauja artimieji, taikomas ambulatorinis gydymas.
Sunkesniais atvejais reikalingas gydymas ligoninėje. Taikoma apdovanojimo metodika, pvz.: per 1 parą priaugus 200 gramų pacientui suteikiama papildoma laisvė (iš pradžių išeiti iš palatos, vėliau matytis su draugais, vaikščioti po ligoninės teritoriją, kt.). Sudaroma sutartis, kurioje nustatoma, koks svorio priaugimas suteiks vieną ar kitą privilegiją. Ši sutartis gali būti koreguojama viso gydymo metu. Svarbu, kad pats pacientas nusistatytų sau paskatinimo priemones. Tačiau ši …

LIGOS EIGA

Šis susirgimas pasireiškia paauglėms mergaitėms, jaunoms moterims, rečiau pasitaiko paauglių berniukų, vyrų tarpe. Nervinė anoreksija paprastai susergama po ilgiau ar trumpiau trukusios dietos. Šie pacientai jaučia nuolatinę svorio padidėjimo ir nutukimo baimę. Tikrina, ar nepastorėjo, įdėmiai save apžiūrinėja veidrodyje. Visokiausiais būdais mėgina slėpti nuo aplinkinių, o ypač nuo tėvų, savo elgesį. Stengiasi maitintis atskirai, o jeigu nepavyksta, imasi visokių gudrybių: nepastebimai perdeda maistą iš vienos lėkštės į kitą, išspjauna jau sukramtytą maistą ar atiduoda jį specialiai tam įsigytam šuniui ir pan. Vengiama maisto, nuo kurio galima „sustorėti” (sviesto, grietinės, miltinių …

KAIP PADĖTI?

Jei jūsų vaiko svoris yra per mažas, Jūs būsite tie žmonės, kurie prižiūrės, kad svoris augtų. Tam nereikia ypatingų kulinarinių gebėjimų. Jūsų vaikui galima valgyti viską, ką valgo ir kiti šeimos nariai. Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas valgo pakankamai įvairių maistą, kad pavalgęs atsigula (ilsisi), o ne puola sportuoti, ar išvemti suvartotą maistą.
Tačiau nesusitelkite tik ties maistu ir svoriu. Aptarkite tarpusavio santykius. Dažnai sergantieji šeimoje būna pamiršti, jiems skiriama mažiau dėmesio nei kitiems. Svarbu, kad sergantysis prabiltų apie savo jausmus, net jei tie jausmai būtų neigiami – pavyzdžiui, pyktis. Valgymo sutrikimai …

KĄ DARYTI, JEI JŪSŲ ARTIMAS SUSIRGO ŠIA LIGA?

Kai pirmą kartąpradėsite kalbėti apie problemą, labai tikėtina, kad į Jūsų rūpestį bus sureaguota neigimu arba net pykčiu. Sergantysis kalbėsis apie savo ligą tik tada, kai jausis pasiruošęs. Jam bus lengviau prabilti apie tai, jei jaus, jog Jums tai rūpi, tačiau Jūs neversite nieko keisti, kol jie nesijaus pasiruošę (tai netaikoma, kai ligos būsena kelia grėsmę sergančiojo sveikatai ar gyvybei). Nepažadėkite sergančiąjam, kad problema “liks tik tarp jūsų”. Pirmiausiai įsitikinkite, kad nėra grėsmės sergančiojo sveikatai. Būkite pasiruošę tam, kad pokalbiai apie ligą nesukels jokių pokyčių.

7 komentarai: